Zapobieganie uszkodzeniom słuchu: pięć wskazówek dotyczących zapobiegania uszkodzeniom słuchu
Kiedy myślimy o zaburzeniach słuchu, często myślimy głównie o osobach starszych. Wiek z pewnością wpływa również na wydajność naszych uszu, ale w grę wchodzi wiele innych czynników. Pomyślmy na przykład o głośnej muzyce, głośnych maszynach lub hałaśliwych pojazdach. Mogą one uszkodzić nasz słuch w dowolnym momencie. Na szczęście istnieje kilka opcji odpowiedniej ochrony uszu. W grę wchodzi również inny ważny czynnik: samo życie.
Twoje uszy są narażone na wszelkiego rodzaju impulsy dźwiękowe rok po roku. W rezultacie słuch pogarsza się u większości ludzi już w wieku około 30 lat. Do tego czasu możesz również doświadczyć utraty słuchu. Ale i w tym przypadku można temu przeciwdziałać, stosując pewne inteligentne środki. Przeczytaj więc o uszkodzeniach słuchu i poznaj pięć złotych rad, które pozwolą Ci maksymalnie zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia!
Co to jest uszkodzenie słuchu?
O uszkodzeniu słuchu mówimy, gdy dochodzi do uszkodzenia słuchu. Uszkodzenie to może wystąpić na różne sposoby, na przykład poprzez zbyt długie narażenie uszu na hałas bez ochrony. W przypadku normalnych, codziennych dźwięków komórki rzęsate wewnątrz ucha zapewniają regulację i naprawę słuchu. Jeśli jednak do ucha dociera zbyt dużo dźwięków lub prawdziwy hałas? Wtedy maleńkie komórki włoskowate mogą ulec uszkodzeniu.
Uszkodzenia, do których doszło, są w zasadzie nieodwracalne. Uszkodzenie słuchu jest zatem trwałe w prawie wszystkich przypadkach. Rozumiemy, że nie tego chcesz, dlatego mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Postępuj zgodnie z nimi, aby jak najbardziej zmniejszyć ryzyko uszkodzenia słuchu.
1: Nosić ochronę słuchu
Jedną z najlepszych rzeczy, jakie można zrobić, aby chronić swój słuch, jest noszenie ochronników słuchu. Jest to dobry pomysł w różnych sytuacjach. Pracujesz w głośnym pomieszczeniu z maszynami, które wytwarzają dużo hałasu? W takim razie dobrze byłoby nosić nauszniki przeciwhałasowe. Lubisz chodzić na koncerty lub inne imprezy, na których muzyka jest wyjątkowo głośna? W takim razie zawsze zabieraj ze sobą wykonane na zamówienie zatyczki do uszu i nie zapomnij ich włożyć. Twoje uszy będą Ci wdzięczne! Od teraz nie będziesz już cierpieć z powodu irytującego dzwonienia w uszach po imprezie, a także znacznie zmniejszysz ryzyko uszkodzenia słuchu. Ochronniki słuchu są dostępne w różnych wersjach. Najlepszą ochroną słuchu są zatyczki do uszu wykonane na zamówienie. Dla dzieci dostępne są specjalne zatyczki do uszu i nauszniki dostosowane do ich rozmiaru.
2: Zachowaj dystans
Innym sposobem zapobiegania uszkodzeniom słuchu jest unikanie stania lub siedzenia zbyt blisko źródła dźwięku. W końcu im bliżej źródła dźwięku się znajdujesz, tym bardziej jesteś zagrożony. Upewnij się, że zawsze znajdujesz się co najmniej dwa metry od głośników, radia, a nawet telewizora. W ten sposób zapobiegniesz przedostawaniu się zbyt dużej ilości hałasu do uszu. Jesteś na zabawnym festiwalu lub koncercie? W takim razie dobrze jest nie pozostawać zbyt długo w jednym miejscu. Poruszaj się po pomieszczeniu, aby nie znajdować się stale w tej samej odległości od źródła dźwięku. Jest to znacznie lepsze dla słuchu, a także pozwala otaczać się innymi ludźmi.
3: Daj odpocząć słuchowi
Słuchałeś dużo głośnej muzyki lub Twoje uszy były narażone na hałas w inny sposób? W takim przypadku wskazane jest, aby dać swoim uszom co najmniej 24 godziny odpoczynku. Dlatego nie odwiedzaj od razu innego miejsca, w którym jest dużo hałasu i nie słuchaj muzyki przez jakiś czas. W ten sposób słuch będzie mógł się zregenerować, a uszy będą mogły odpocząć. Podobnie zresztą jak ty sam. Jest to również idealny sposób na odpoczynek od zgiełku. Bierzesz udział w kilkudniowym festiwalu? Rób regularne przerwy w miejscu o mniejszym natężeniu hałasu. Nie zapomnij też o zatyczkach do uszu.
4: Unikaj hałasu wyższego niż 80 dB
Aby jak najlepiej chronić słuch, zaleca się, aby nigdy nie narażać uszu na dźwięki powyżej 80 dB. Dźwięki do tego poziomu są nadal bezpieczne same w sobie, pod warunkiem, że nie jesteś narażony na taki poziom hałasu przez więcej niż osiem godzin dziennie. Suszarka do włosów na najwyższym ustawieniu i dźwięk bawiących się dzieci to dobre przykłady dźwięków o natężeniu do 80 dB. Czy głośność wzrasta, jak po włączeniu piły łańcuchowej? Wtedy szybko osiągasz próg bólu wynoszący 100 dB.
Dźwięk ten jest wyraźnie nieprzyjemny i dlatego wiele osób go nie lubi. W rzeczywistości jest to naturalny sposób ochrony przed hałasem i związanym z nim uszkodzeniem słuchu. Czy Twój słuch jest narażony na dźwięki powyżej 140 dB? Wtedy może dojść do ostrego uszkodzenia słuchu. Zdecydowanie nie jest to coś, czego chcesz!
5: Nasłuchiwanie sygnałów ze słuchu
Słuch ma swój własny system ostrzegawczy i ważne jest, aby słuchać tych sygnałów. Wiele osób doświadcza gwizdów lub szumów usznych po dłuższym staniu lub siedzeniu w hałasie. Może również wystąpić tymczasowa utrata słuchu, bóle głowy lub uczucie ucisku w uszach. Czy objawy utrzymują się dłużej niż 24 godziny? Jeśli tak, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem laryngologiem. Może on dokładniej zbadać konkretne objawy i na tej podstawie opracować indywidualny plan leczenia. Pamiętaj, aby nie czekać zbyt długo. W końcu im dłużej zwlekasz, tym większe ryzyko trwałego uszkodzenia słuchu.
Różne formy uszkodzenia słuchu
Uszkodzenie słuchu nie objawia się w ten sam sposób u każdego. Na przykład, jedna osoba może cierpieć głównie z powodu uczucia ucisku, podczas gdy inna może bardzo cierpieć z powodu szumów usznych lub dzwonienia w uszach. Szumy uszne są zazwyczaj trwałą dolegliwością, która może mieć ogromny wpływ na życie i zdrowie psychiczne danej osoby. Często osoby z szumami usznymi doświadczają problemów ze zdrowiem psychicznym, braku snu i innych problemów. Chociażby z tego powodu ważne jest, aby zawsze odpowiednio chronić swoje uszy za pomocą odpowiednich środków ochrony słuchu. Jak już uciekniesz od tłumów i hałasu? Wtedy zawsze należy poświęcić trochę czasu, aby uszy mogły się uspokoić.